31-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ne, Babiš už šanci dostal. A selhal.

Erik Tabery

Povinností politiků je, aby se za své občany občas i trochu „ušpinili“. Zastupování veřejného zájmu je náročná a specifická disciplína, která stojí na kompromisu a přijímání permanentních proher. Kdo čeká od politiků, že vše splní, bude navždy zklamán. Konečný soud lze udělat až ve chvíli, kdy se sečtou prohry, výhry a způsob jednání volených zástupců. Aby byly ony kompromisy přijatelné, je nutné mít jistotu, že politici staví zájem společnosti nad svůj a jsou připraveni dodržovat a hájit pravidla demokratického a právního státu. A to u Andreje Babiše není. Proto je správné, že demokratické opoziční strany dopředu slibují, že s ním po volbách vládní koalici neutvoří. A měly by slib dodržet.

Možné spojení s Babišem šlo připouštět před minulými volbami, ale mezitím jasně ukázal, že je pro něj důležitější zájem vlastní a pravidla dodržovat nehodlá. Jistě, představa vlády ANO, ČSSD, KSČM a SPD (jedno, jestli v podobě přímé koalice či menšinové vlády s podporou) je děsivá. Pokud ale bude chtít Babiš vládnout s Filipem a Okamurou, bude to jeho volba, a ne opozičních stran. Nastane jasný řez, který pochopí lidé doma i v zahraničí – České republice povládnou extremisté. Po všech ostatních to bude vyžadovat enormní nasazení, aby se uchovaly rysy demokratického státu. Jeho destrukce ale už dnes stejně probíhá, takže aspoň to všichni uvidí dobře nasvícené na otevřené scéně.

Nesmí se navíc podceňovat symbolická…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte