Bukové lesy v Jizerských horách jsou oficiálně prohlášené za světové přírodní dědictví, na mapě na sever od Liberce přibude známá značka organizace UNESCO, a tím se úspěšně završila cesta, na kterou zdejší buky a jejich lidští správci vyrazili před necelými dvěma lety.

Turisté si tak můžou naplánovat výlet k dalšímu klenotu, atrakci a lákadlu. Těch je v tuzemsku hodně, ale tohle je výjimečné: o žádné návštěvníky nestojí, nebo se jim přinejmenším v žádném případě nepodbízí. Dnes do bučin na severních svazích Jizerek ročně vkročí podle odhadů zhruba pět tisíc lidí. Budou pravdivé – i v létě, kdy je nahoře v horách přeplněno, zdejšími stezkami chodí jen pár lidí. Ochranáři hádají, že s prestižním světovým razítkem se počet návštěvníků tak nanejvýš zdvojnásobí.

Není divu. Cest je tu málo. Všechny jsou příkré tak, že i když máte dobrou fyzičku, stejně jste už v polovině kopce zpocení a zadýchaní. S občerstvením nepočítejte, na prudkém kopci se žádný kiosek neudrží. Pak se cesta začne narovnávat, vy máte dost energie na rozhlížení se – ale to už jste na náhorní plošině Jizerských hor a vzácné bučiny máte za zády.

Buky nad Hejnicemi jsou a zůstanou místem pro zvláštní druh návštěvníků, kterým nevadí, že tam není co dělat. Jenom se sunout do kopce nebo z kopce, občas vyšplhat na skalnatou vyhlídku a zhlédnout buď dolů do jednoho z ostře zaříznutých údolí, nebo se zadívat do polských a německých rovin v dálce. Ještě vodopády tu jsou, hezké, ale jenom malé, vlastně spíš…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1381

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte