Dnes je první den zbytku mého života. Tohle okřídlené rčení mi ještě nikdy nedávalo tolik smyslu jako právě teď, přinejmenším co se týče mé práce. Po roce a půl ne zcela dobrovolného soustředění, nepřerušovaného jako dřív nikdy nekončícím kolotočem konferencí a přednáškových turné, se podařilo dotáhnout do konce náš mnohaletý projekt s cílem připravit kovovou vodu. Vědci už dlouho spekulovali, že by kovová voda mohla existovat za ohromných tlaků v jádrech velkých planet, na Zemi se ale zatím takové tlaky nikdy nepodařilo vytvořit. My jsme na to šli jinak – řekli jsme si, že když nejde vodu pořádně stlačit, tak by mohlo jít v ní něco speciálního rozpustit. Něco, co by dodalo dostatek volných elektronů, aby se vodě vtiskl kovový charakter. Princip si laskavý čtenář možná pamatuje z hodin chemie na základní škole; takové elektrony se uvolní, když se do vody hodí kus alkalického kovu, třeba sodíku. Háček je v tom, že elektrony ve vodě jsou ohromně reaktivní. Natolik, že místo vzniku kovové vody dojde k výbuchu, což je sice mezi žactvem oblíbená kratochvíle, ale pro naše účely by to bylo smrtící, v horším případě i doslova.

Trvalo nám deset let, než jsme vymysleli, jak výbušné chování elektronů zkrotit natolik, aby se alespoň na pár sekund vytvořilo malinké množství kovové vody, ale nakonec to stálo za vynaložené úsilí. Už od pohledu je nová substance krásná, má nádherný zlatý lesk a na vodu zcela neobvyklé chování, podobné třeba rtuti. Člověk má euforický pocit, jako by…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte