Nejpozoruhodnější na posledních několika bouřlivých týdnech v americké politice nebylo chování Donalda Trumpa, ale Republikánské strany

Trump jednal přesně tak, jak předem tvrdil – zpochybňoval výsledky voleb, odmítal se zavázat k pokojnému předání moci a podporoval extremismus, a dokonce i násilí. Ale i po útoku na Kongres hlasovalo pro jeho impeachment jen deset republikánů ve Sněmovně reprezentantů. Připomeňme si, že jen několik hodin po obsazení Kapitolu hlasovala většina republikánů ve sněmovně – včetně jejich vůdce Kevina McCarthyho (Kalifornie) – v souladu s požadavky davu a v podstatě se pokoušela anulovat legitimní volby a svrhnout tak zvolenou vládu. Má tato otrocká loajalita k drahému vůdci potenciál odradit některé republikánské voliče? Je možné, že Trump konečně dotlačil stranu k bodu zlomu?

Poločas rozkladu

Lidé předpokládají, že politické strany jsou nesmrtelné, ale strany mohou zaniknout, a také se to stává. Federalistická strana byla v jistém smyslu první politickou stranou Spojených států, spojenou s Alexandrem Hamiltonem a Johnem Adamsem. Strana však sklouzla k autoritářství a ztratila jakoukoli ideologickou konzistenci či integritu. Nakonec postupně zanikla poté, co nesouhlasila s válkou v roce 1812 (během níž byl poprvé napaden Kapitol), což bylo nakonec vyhodnoceno jako vlastizrada.

Budoucí republikáni v Kongresu se mohou podobat lůze, která do něj vtrhla.

Tweetni to

Bližší historické paralely s dneškem má ale…

I_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte