Představte si, že jste si v bytovém družstvu odsouhlasili důležité změny. Kvůli hrozícím problémům s energiemi je nutné dům zateplit, na střechu dát solární panely, v podzemních garážích vybudovat nabíječku pro elektromobily. Všechny partaje se na to musí složit, ty chudší ale dostanou kompenzace. Družstevníci změny podpoří, ale když poté vedení přijde s plánem, jak to všechno zařídit, vypukne najednou mezi některými členy bouře nesouhlasu.

Totéž teď v Česku zažíváme v souvislosti s novým klimatickým plánem Evropské komise, jehož cílem je pomoci omezit dopady klimatických změn, jaké teď vidíme třeba v Německu sužovaném ničivými povodněmi. Bude-li schválen, přinese hluboké změny v energetice, dopravě, výrobě oceli a cementu, zacházení s krajinou a dalších oblastech. Česko tuto cestu v minulosti akceptovalo: nejprve se v roce 2015 připojilo k Pařížské dohodě, která žádá uhlíkovou neutralitu ve druhé polovině století, a pět let poté odsouhlasilo zpřísnění evropského emisního cíle, který nově stanovuje, že emise skleníkových plynů musí klesnout do roku 2030 o 55 procent v porovnání s rokem 1990. Současný plán jen navrhuje, jak toho dosáhnout.

Ve zdejší debatě se to ale vůbec neodráží. „Evropská komise plánuje zakázat…“ informovala například ve středu v Událostech Česká televize, aniž by zdůraznila, že jde jen o prováděcí předpis ke společně dohodnuté cestě, který pomáhali vypracovat i čeští vyjednavači. A v podobném duchu se nese řada dalších vyjádření ve…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 870

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte