Ani ve dnech před příchodem ohně to v kanadské osadě Lytton nebylo k žití. Horko sužovalo celý západ severoamerického kontinentu, v Britské Kolumbii, kde Lytton leží, v zeměpisné šířce odpovídající střednímu až severnímu Polsku, se ale několikadenní padesátistupňová vedra (teploměry vyšplhaly až na 49,6 stupně Celsia) vymykala veškeré tamní zkušenosti. Téměř se nedalo vycházet na ulici. Hotely a penziony se naplnily jen proto, že nabízely klimatizaci. V posledních pěti červnových dnech kvůli horku zemřelo v Britské Kolumbii několik set lidí. Na přelomu června a července tu pak meteorologové zaznamenali více než 700 tisíc blesků, po nichž se rozhořelo přes 180 lesních požárů – včetně toho, který prakticky zničil Lytton.

Dosavadní teplotní rekord pro Kanadu je přitom o více než čtyři stupně nižší a pochází z roku 1937, z období takzvané prašné mísy (dust bowl), kdy na rozsáhlé oblasti Spojených států a Kanady dolehly ničivé prašné bouře způsobené hlavně nešetrným zoráním prérie. A i tentokrát je příčinou problému lidská činnost. Vědci jsou zpravidla opatrní, mají-li označit za viníka konkrétní katastrofy změnu klimatu, teď ale klimatologové z mezinárodní skupiny World Weather Attribution prohlásili, že bez klimatických změn by byla tato vlna veder nemožná. A pokud se svět oteplí o více než dva stupně Celsia, což se bez drastického omezení emisí skleníkových plynů stane už v druhé polovině století, mohou podobné vlny veder udeřit každých pět let. Výkyv na západě Ameriky byl…

1_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 888

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte