Lídři EU mají za sebou další summit a bruselští insideři píší, že tak vyhrocená debata tu dlouho nebyla. Důvodem sporu se stal maďarský zákon namířený proti LGBT komunitě a rozložení sil na vrcholné schůzce bylo v zásadě jednoduché: všichni proti Orbánovi. Až na Poláky a Slovince, jejich premiéři se maďarského kolegy zastali.

Šéf české vlády se k Orbánovým kritikům nepřidal, ale ani nevystoupil na jeho podporu. Mlčel. Ještě před summitem na novinářský dotaz po maďarském zákonu Babiš odpovídal, že si to nechá od Orbána vysvětlit a pak se vyjádří. Jasno ale neměl ani po dvouhodinové debatě, u které byl. Na opakovanou výzvu po českém postoji řekl, že zákon nechá analyzovat Úřadem vlády a pak se rozhodne, jak se k věci postaví.

Jeden by řekl, že Andrej Babiš nechce kritizovat spojence z V4 a politika, jehož obdivuje. Mlčel však i ve chvíli, kdy bylo na stole Rusko a otázka, jestli má EU ukazovat Putinovi vstřícnější tvář a pozvat ho na společný summit. Ani tady si Babiš, šéf státu, na jehož území ruští zpravodajci zabili dva lidi, nevzal slovo.

Podle jeho spolupracovníků byl myšlenkami jinde – na dálku řešil tornádo, které zpustošilo Moravu. Jenže zkušenost s tím, že premiér mlčí, když se od něj očekává komentář, se tolikrát opakovala, že to potvrzuje spíš vzorec chování než náhodu. Když byl Babiš „jen“ ministr financí a čekalo jej setkání s Angelou Merkel na vrcholu migrační krize, německá diplomacie se připravovala na útok. Babiš se však celý večer ke kancléřce…

1_obalka_R26_27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26_27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte