Igor Stříž, kandidát na nejvyššího státního zástupce---Igor Striz
Igor Stříž; ilustrační foto • Autor: ČTK

Státní zastupitelství je dnes synonymem českého boje o spravedlnost. Za zachování jeho nezávislosti při vyšetřování zločinů, z nichž některé sahají až k premiérovi a dalším politikům, demonstrovaly v minulých dvou letech statisíce lidí. Když před pár týdny oznámil odchod respektovaný šéf žalobců Pavel Zeman s tím, že je šikanován ministryní spravedlnosti a z malicherných důvodů je mu vyhrožováno profesním postihem, vzbudilo to znovu veřejné protesty a obavy o další vývoj klíčového justičního úřadu.

Starost o to pak dokonce překročila hranice státu: organizace ekonomicky rozvinutých demokracií světa OECD poslala v minulých dnech českému ministerstvu spravedlnosti dopis, který upozorňuje, že nepřípustnými tlaky na post nejvyššího státního zástupce může být ohrožena spravedlnost při vyšetřování zločinů.

Z čekání na jméno Zemanova nástupce se stala ostře sledovaná událost. Zejména proto, že státní zastupitelství bude v dohledné době rozhodovat o návrhu policie obžalovat premiéra Andreje Babiše z dotačního podvodu při stavbě jeho sídla Čapí hnízdo a konečné slovo může mít právě šéf této instituce. Policie a státní žalobci včetně evropského prokurátora navíc prověřují další případy, které mohou dostat premiéra před soud. A proto se vynořily obavy, že vláda, v níž je většina ministrů mimořádně loajální k premiérovi, odmítne volbu takového šéfa žaloby, který slibuje zachování nezávislého trendu prosazovaného Pavlem Zemanem. V pondělí 28. června může přijít rozuzlení.

Ať…

1_obalka_R26_27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26_27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte