Kultura

Duše na dvě půlky

Vlna LGBTQ komiksů už dorazila i do Česka

62_tamakiova
Mariko Tamaki & Rosemary Valero-O’Connell: Laura Deanová mě už zase nechala

Za prvních pět měsíců letošního roku se objevily hned tři výrazné duhové tituly, které ve světě dostaly ty nejrespektovanější ceny, jako jsou komiksové Oscary (Eisner Award) nebo Cena Ignatz. Trojlístek česky vydaných grafických románů samozřejmě a se sebedůvěrou vypráví o hrdinech, jejichž příběhy ještě donedávna byly považovány za anomálii, a zkouší tak hranice češtiny i toleranci domácího čtenáře. Tituly Gender Queer,Laura Deanová mě už zase nechalaPecka mají potenciál stát se v kulturních válkách mírovou deklarací, která dovede (nejen) k všeobecnému porozumění tématům sexuální identity a orientace.

Učebnice genderu

Introspektivní Gender Queer je autobiografickým komiksem v nejkrystaličtější podobě. Maia Kobabe v něm zachytil/a (v angličtině používá neo-zájmena e/em/eir) trnitou cestu k poznání sebe samé/samého coby asexuální nebinární osoby. Díky ní/němu pod skrumáží cizích slov ožil příběh člověka, který „už na střední škole přišel s teorií, že se narodil s duší na dvě půlky – jedna je ženská a druhá mužská“. Uvědomování si vlastní identity zachycuje Kobabe od začátku s přiznaným didaktickým záměrem vysvětlit, jak genderové tápání ovlivnilo její/jeho dětství a dospívání.

Coby předškolní dítě vyrůstající na samotě v kontaktu s přírodou a v láskyplné péči rodičů, pro které klasické genderové…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte