22-kom
Dominik Feri • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Bylo jen otázkou času, kdy se před námi vynoří téma sexuálního násilí, které bude spojováno s veřejnou osobou. Stalo se tak nyní, a i když jsme to čekali, nikdo nebyl a nemohl být připraven. Také proto jsou reakce na případ Dominika Feriho tak chaotické a divoké. Vlastně nemáme ani připravený slovník, jak to všechno pojmenovat, aniž bychom se dopustili nepřesností. V tom bude tato kauza nepochybně formující.

Naslouchat

Na případ upozornily redakce Deníku N a Alarmu, které sesbíraly svědectví žen, na nichž se měl Dominik Feri dopustit sexuálního násilí. Okamžitě se vyrojily spekulace, že je to součást předvolební kampaně, protože se blíží volby. V této zemi je evidentně kampaň cokoli, co se nám nelíbí. Novináři ale jen dělali svou práci, nemohou měřit počet dní do voleb. To není jejich role. Smysl médií nespočívá ani v tom, že vynesou verdikt, prostě přinesla informace a zbytek musí vykonat jiné instituce. Kritici znovu zaměňují práci novinářů s prací žalobců.

Je už tradicí, že když se mluví o sexuálním násilí, přijde otázka: Proč se oběti neozvaly dřív? To je naprosto přesný dotaz, ale z úplně jiného důvodu, než je zamýšleno. Příčinou totiž v takových případech není přístup: schovám si tu historku na lepší časy. Ale pocit, že se nedomohou spravedlnosti. Že je nikdo nevyslyší. Měli bychom se tedy ptát: Co udělat pro to, aby se ozvaly dřív? Jak nastavit zdejší instituce a veřejnou debatu tak, aby se oběti sexuálního násilí ozvaly hned, jak k němu dojde? I v…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2267

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte