Stejně jako každý rok na jaře nastalo i letos období maturit. Vzhledem k turbulentnímu vývoji v období koronavirové pandemie strávili maturanti většinu školního roku na distanční výuce, a ačkoli se kvůli tomu původně uvažovalo, že dojde pouze na úřední maturity, nakonec byly studentům „odpuštěny“ jen písemné práce. Didaktický test z češtiny však museli absolvovat, a to právě minulý týden. Zda uspěli, či neuspěli v tomto testu, se maturanti dozvědí až příští týden v pondělí, už teď ale vědí, že onen pověstný a debaty v minulosti vyvolávající oxymóron tentokrát v otázkách chyběl.

Co to tedy je, ten oxymóron? Jde o „přívlastek, který je svým významem ve (zdánlivém) rozporu s významem podstatného jména, které určuje“, praví definice Akademického slovníku cizích slov. Pojem oxymóron pochází z řeckých slov „oxys“ (ostrý) a „moros“ (tupý). Jedná se tedy o protimluv, o spojení dvou slov, jejichž významy se navzájem vylučují. Opakem oxymóra je tautologie.

S oxymórem se lze často setkat v umělecké tvorbě, zejména v poezii nebo v próze. Například v Máchově Máji se to protimluvy jen hemží: „mrtvé milenky cit…, zbortěné harfy tón…, umřelé hvězdy svit“. Anebo William Shakespeare: „Ty lásko svárlivá! Laskavé záští! Ó vše z ničehož prvorozené!“ (Romeo a Julie v překladu Josefa Čejky) Nezřídka se oxymóron objeví i v názvu díla, namátkou třeba „Přivedla žebráka na mizinu“, což je název jedné z Povídek malostranských od Jana Nerudy, básnická sbírka…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte