e to už šest let, co teplárnou v jihočeských Strakonicích zamával případ s proplácením erotických služeb z firemních peněz. Někdejší vedení za ně platilo podnikovými kartami, ze státem regulovaných tržeb za prodej tepla.

Kauza odkryla i další finanční machinace a její aktéři už v teplárně dávno nepracují. Znalci energetiky ji ale rádi připomínají jako memento pro současnost, kdy se hospodárnost v teplárenství dostává znovu na přetřes. Uhelným teplárnám totiž začíná škodit zdražování emisních povolenek. Tyto pokuty za vypouštění skleníkových plynů zdražují v celé Evropě kvůli tlaku na útlum fosilních paliv. V Česku je platí jen velcí znečišťovatelé, což pro teplárny znamená nevýhodu oproti menším výtopnám nebo lokálním kotlům, kam zákazníci utíkají za nižší cenou. Ministerstvo průmyslu přišlo s nápadem, že teplárnám část povolenek zaplatí. Jinak prý padnou a zdejší osvědčená energetická síť se rozpadne dřív, než přejde na nové zdroje, jako je plyn nebo biomasa. Na tento přechod má Česko slíbené miliony eur z nového Modernizačního fondu EU. Odpouštění povolenek by ale znamenalo jít v EU proti proudu a není jisté, zda výpomoc projde a zda nebude spíš třeba hledat rezervy v tom, jak teplárny fungují.

Choulostivost tématu potvrdila minulý týden i vláda, když jednala o závěrech uhelné komise a o termínu pro konec spalování uhlí v Česku. Rok 2038, navržený ministerstvem průmyslu, ministři jen vzali na vědomí s tím, že realita nejspíš dotlačí elektrárny a teplárny k dřívější…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte