Ó, zlatíčka. Budeme se objímat. Počty případů covidu klesají, očkovaných přibývá, pandemie ustoupila, a tak se konečně můžeme přiblížit a dotknout. Ale co to? Tady je jeden, který se do toho vůbec nehrne. Všichni mluví o tom, jak jim chyběly dotyky a objetí. Ale jemu podle všeho vůbec nechyběly. Těmhle lidem se na internetu začalo říkat hug refusenik. Odmítač muckání, mačkání a pusinkování. Divný typ.

Objímání je oficiálně uznáno jako správné a zdraví prospěšné. Dotyky stimulují bloudivý nerv (nervus vagus), ano, tak se skutečně jmenuje, protože prochází křížem krážem mnoha tkáněmi a spojuje mozek s tělesnými orgány včetně žaludku, srdce, střev a plic. Při dotýkání vysílá tělu signál, že je v bezpečí, že se může uvolnit, že je čas zpomalit tep, snížit tlak a relaxovat. Stresové hormony jdou dolů, stoupá naopak oxytocin, tedy hormon láskyplného spojení a sbratření. Kdo se nedotýká, dostane po čase kožní hlad čili skin hunger: chuť někomu se vrhnout kolem krku stejně nutkavou, jako když si cestou z baru musíte okamžitě koupit kebab.

Vyhladovělí lidé se teď na sebe vrhají, mačkají se a muckají. Odmítač se toporně snaží o totéž. Ale nejde mu to, i když se mu kamarádky, starší kolegyně a další zlatíčka vrhají kolem krku. Ustupuje a snaží se aspoň minimalizovat dotek; neví, jak jim vysvětlit, že si chtěl jenom trochu pokecat. Je v rozpacích, a není sám. Zejména v kulturách, jako je česká, kde společenské pusinkování nemá pevně stanovená pravidla. Tedy nemělo ani před covidem…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte