Příběh se opakuje už desítky let. Kdykoli vypukne násilí mezi Izraelci a Palestinci, začnou vlády po celém světě vyzývat k deeskalaci. Nakonec je dosaženo příměří a experti varují, že celý konflikt nemůže tímto způsobem dál pokračovat. Jenže on pokračuje a pokračovat bude. V zásadě se nejedná o problém, jejž by bylo možné řešit silou, ať už vojenskou či politickou. Jedinou cestou je morální naléhání.

Pravidelně opakované výbuchy násilí zastírají hlubinnou proměnu, k níž došlo během posledních desetiletí. Izrael se stal velmocí Blízkého východu. Institut pro strategická studia při Bar-Ilanově univerzitě nedávno rozdíly ukázal jasně. HDP Izraele zastiňuje ekonomiky sousedních zemí, je čtrnáctkrát vyšší než egyptský, osmkrát vyšší než íránský a téměř dvojnásobný ve srovnání se Saúdskou Arábií. Izrael vybudoval průmyslovou i informační ekonomiku, která vyniká v tak sofistikovaných oborech, jako je umělá inteligence, počítačový design, letectví nebo biotechnologie. Vynakládá pět procent svého HDP na vědu a výzkum, více než kterákoli jiná země. Vytvořil si devizové rezervy ve výši 180 miliard dolarů, což ho staví na třinácté místo na světě, těsně před Velkou Británii. Na zemi s devíti miliony obyvatel jsou to oslňující čísla.

Srovnání vojenských možností Izraele a sousedních států je ještě divočejší. V roce 1967 Izrael dokázal porazit spojené arabské jednotky během šesti dní. Dnes by podobný konflikt skončil v řádu hodin. Izrael má větší vojenský rozpočet než Írán a vykazuje…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte