Nastal čas bourání předsudků a dogmat, oznámil minulý týden v titulku belgický deník Le Soir. Článek se týkal návratu do kanceláří a rozebíral poznatky z nejrůznějších oborů během pandemie o (ne)zbytnosti osobní komunikace mezi lidmi a jak s nimi tyto obory hodlají naložit.

Téma o předsudcích a dogmatech je samozřejmě širší a dá se vztáhnout na ledacos. Na jiném místě v tomto čísle Respektu se zmiňuje, že jihoevropské státy chtějí zbořit dogma o nepřijatelnosti jednotného evropského dluhu. Země jako Itálie, Španělsko, Řecko a další se snaží dokázat, že společná půjčka sedmadvacítky může pomoci slabším státům, aniž by ohrozila silnější, čímž se v důsledku posílí EU jako celek. Proto tak spěchaly s narýsováním svých plánů na restart po pandemii a nechaly je konzultovat ekonomy věhlasných jmen.

Specifickou zkušenost s jedním dogmatem si teď připomněla Belgie, a nešlo o návrat do kanceláří. Minulý týden zemřel ve vězení francouzský sériový vrah Michel Fourniret, který se většinu života pohyboval v zalesněném regionu Arden mezi Francií a Belgií. Znásilnil a zabil jedenáct mladých žen, šest z toho nedospělých dívek, nejmladší oběti bylo devět let. Ačkoli policie byla už několikrát blízko, „zrůdu z Arden“ se podařilo zatknout až na základě šťastné náhody čtyřicet let po prvním výslechu.

Nerušený prostor k páchání svých zločinů měl Fourniret mimo jiné kvůli důkladné federalizaci Belgie, kde od devadesátých let žil a která velkou část pravomocí přenechala na místní úrovni.…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte