Nobel Prize in chemistry winner American scientist Jennifer Doudna poses in Berkeley
Jennifer Doudna • Autor: via REUTERS

Vcházejte vždy do místnosti, jako by vám patřila. Muž by to udělal bez uzardění,“ poradila před necelým rokem biochemička Jennifer Doudna mladým ženám v rozhovoru pro časopis National Geographic. Sebedůvěra je podle ní důležitá nejen ve vědě. Sama prošla veřejným školstvím na odlehlé Havaji, a když se pak ocitla jako doktorandka na Harvardu mezi intelektuálním výkvětem Ameriky, přílišnou sebedůvěrou rozhodně netrpěla. Ráda vzpomíná, jak ji tehdy nobelista Jack Szostak požádal v odborné věci o názor jako sobě rovnou – jak ji to šokovalo a jak jí to pomohlo.

Sama si později k Nobelově ceně otevřela cestu, když zkoumala mechanismy, jimiž se bakterie brání útoku virů. Objevila zvláštní druh imunity, která jim v tom pomáhá, a spolu s francouzskou mikrobioložkou Emmanuelle Charpentier přišla na to, že tuto zbraň lze využít k velmi přesné editaci dědičné informace. V roce 2013 se ukázalo, že metoda funguje i v savčích buňkách, a brzy začalo být zřejmé, že jde o jeden z největších průlomů v biologii od pochopení struktury DNA v roce 1953. Telefon od nobelovského výboru zazvonil oběma ženám loni.

Nejen díky nejprestižnější vědecké ceně však Jennifer Doudna vykročila z laboratoří do veřejného prostoru. Dávno před jejím udělením varovala před možnými důsledky vlastního objevu. Usiluje také o to, aby se špičkové technologie v medicíně nestaly výsadou bohatých, podařilo se jí vyvinout test, který detekuje koronavirus v těle pacienta za pouhých pět minut, podniká, stále se zajímá o…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 922

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte