20A_foto Petr Horký
Ocelové město nechce přijít o svoji ocelárnu.

V první květnovou středu postává před bránou továrny Liberty Ostrava několik set dělníků v pracovních kombinézách. Vzduchem se nese řízná píseň Ocelové město od místní metalové skupiny Citron. Zaměstnanci největší české ocelárny se tu sešli v deštivém jarním odpoledni na demonstraci proti majiteli, kterým je britsko-indický globální magnát Sandžív Gupta. Tentokrát nejde o vyšší platy ani lepší pracovní podmínky – přivedl je sem strach, že se vlastník snaží vyvést peníze z ostravské pobočky do zahraničí a ohrozit tím existenci huti zaměstnávající šest tisíc lidí. „Před čtyřmi lety jsem se dostal do exekuce a až teď jsem to všechno splatil. Teď by se huť měla zavřít a já bych začínal někde znovu? To se mi nelíbí,“ říká jeden z demonstrantů Michal Mácha, který ve zdejší koksovně pracuje 16 let jako strojník a tak velký protest tu prý nepamatuje. Když má vysvětlit, co přesně továrnu ohrožuje, není si tak úplně jistý. „Odvádějí se odsud peníze, tak máme strach, že to tu chtějí vytunelovat,“ shrnuje nakonec svůj postoj urostlý muž v čepici s kšiltem.

Šéf místních odborů Petr Slanina souhlasí, že situace v nadnárodní skupině sahající od Británie až po Austrálii je nepřehledná, a nabízí přesnější popis situace. Ocelář Gupta, do jehož globální skupiny GFG Alliance ostravská továrna patří, má finanční problémy a k jejich vyřešení chce použít i peníze z české huti, soudí Slanina. Peníze z Ostravy se pokusil vyvést prostřednictvím takzvaných emisních povolenek, které převedl do své…

1_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 658

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte