Ve 21. století je trochu nezvyklé, když prezident zemře přímo na bojové frontě, uprostřed rozkazů, jimiž osobně velí svým vojákům. Zcela to ale odpovídá charakteru Idrisse Débyho, absolventa elitní pařížské vojenské akademie, jenž posledních 31 let vládl středoafrickému Čadu. V pondělí 19. dubna zemřel v bojové linii po výbuchu střely vyslané rebely, kteří se vyzbrojili v chaosu sousední Libye. Jeho odchod rezonoval daleko od Sahary.

Francouzský prezident Emmanuel Macron velebil „odvážného přítele Francie“ a odletěl do Čadu na pohřeb, kde prohlásil: „Žil jsi jako voják a zemřel jsi jako voják, se zbraní v ruce“ (prohlášení o ztrátě spojence vydala i vůdkyně nacionalistické opozice Marine Le Pen). A smutek zavládl také ve Washingtonu.

Přitom asi není přehnané tvrdit, že o málokteré zemi má evropská veřejnost tak malé povědomí jako o Čadu, pouštním státu o čtyřnásobné rozloze Německa vklíněném mezi Libyi, Súdán, Niger, Nigérii, Kamerun a Středoafrickou republiku. Débyho tři dekády u moci (v roce 1990 svrhl brutálního diktátora Hissèna Habrého) se navíc zrovna nenesly v duchu západních hodnot. Volby a ústava byly jen formalitou, moc měl pevně v rukou Déby a opoziční aktivisté čelili útlaku. V žebříčku lidského rozvoje OSN je Čad na 187. místě ze 189 měřených zemí, jen třetina obyvatel umí číst a psát, průměrný věk dožití se pohybuje kolem 55 let – a to navzdory ziskům z těžby ropy, které se ztrácejí v korupci.

Zároveň se ale v Čadu, a konkrétně v prezidentské kanceláři…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1624

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte