Ihned poté, co začalo být loni na jaře jasné, že tématem následujících měsíců bude globální pandemie, se ve hře objevila kruciální otázka. Jak se situace dotkne rozvojového světa? Výhled postrádal optimismus a zvlášť černé předpovědi mířily k lidnatým africkým a asijským zemím se slabým zdravotnickým systémem, jimž podle varování hrozil kolaps lékařské péče, statisíce mrtvých a nekontrolované šíření nákazy. Katastrofický scénář se nakonec naplnil – ovšem až po roce a v situaci, kdy již mnozí doufali, že se mu planeta vyhne.

Zatím nejmasivnější vlnu celé pandemie v těchto dnech prožívá Indie a to nejhorší ji nejspíš teprve čeká. Země hlásila minulý týden v průměru téměř přes 350 tisíc nových případů denně (čímž stanovila nový světový rekord) a počet denních úmrtí šplhal k třem tisícům. Reálná čísla jsou ale pravděpodobně několikrát vyšší, řada nemocných se nedostane k testu a mrtví jsou spalováni bez spolehlivé diagnózy. „Je to masakr dat,“ komentovala situaci pro deník The New York Times Bhramar Mukherdží, epidemioložka působící na Michiganské univerzitě. Podle jejích modelů je skutečný počet úmrtí na covid v Indii dvakrát až pětkrát vyšší a obdobně mluví i další experti. Indické nemocnice hlásí totální vyčerpání kapacit: pacienti, kteří potřebují péči, jsou podle svědectví běžně odmítáni. Vzhledem k tomu, že v zemi žije 18 procent světové populace (1,3 miliardy), jsme blízko rizika, že situace se překlopí do humanitární katastrofy, jež – alespoň v souvislosti s pandemií…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 171

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte