Nikdo asi nepochybuje o tom, že bez čárek se čeština neobejde. Jak jsme zmínili už v předchozích dílech jazykového koutku (viz Respekt 46/2020 a 5/2021), tato interpunkční znaménka jsou v toku psaného i mluveného projevu nezbytná pro správné pochopení významu sdělení. Pravidel pro psaní čárek je přitom bezpočet a prokousat se jimi trvá žákům a studentům v podstatě celou školní docházku.

Učí se kvůli nim v souvětích určovat větu hlavní a vedlejší, pilují onen proklínaný větný rozbor, kdy do sešitu kreslí schémata, jež si svou složitostí nezadají s projektem na výstavbu nového sídliště. Dozvědí se také, že místo čárky se někdy v roli oddělovače dvou vět může objevit spojka – a pak vyvstane další problém: kdy před spojkou psát čárku a kdy ne. A úplně snadné to s kladením čárek není ani ve větách jednoduchých.

Konkrétně třeba pokud jde o přívlastky. Ty, jak známo, jsou volné a těsné – první jsou oddělené čárkou, druhé nikoli. Rozdíl mezi nimi je v tom, jak podstatnou informaci tento větný člen sděluje. Pokud přináší informaci doplňkovou, kterou lze vypustit, aniž by se změnil význam sdělení nebo aniž by věta ztratila smysl, jedná se o přívlastek volný. Například: „Univerzita Karlova, založená v roce 1348, je nejstarší univerzitou ve střední Evropě.“ „Přelet nad kukaččím hnízdem, natočený podle knihy Kena Keseyho, patří k Formanovým nejlepším filmům.“

Naproti tomu těsný přívlastek zahrnuje podstatnou informaci, kterou v daném kontextu není možné…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte