Už tolikrát jsem si říkala, jak je možné, že je na světě tolik náctiletých holčiček, třeba v Nepálu či v Etiopii, které jsou zaskočeny, když začnou krvácet; nevědí, jestli se jim něco vážného neděje ani co mají dělat. Jak to, že jim to maminky, tety nebo někdo ve škole nevysvětlil a nepřipravil je na celá desetiletí, kdy budou mít menstruaci?

Je ale naivní si myslet, že informační tabu o důležitých ženských věcech se týká jen dívek. Doteď se mi žádný odborník nezmínil, co mě jako ženu v budoucnu jednou čeká, a to už je mi čtyřicet. Tolik návštěv u gynekologa, tolik datlování do počítače u lékařů – místo podrobného zkoumání toho, zda žena sexuálně žije a od kolika let, a detailů o každé poslední menstruaci –, proč si nenajít pár minut na téma, které se týká všech pacientek? Kdy menopauza začíná, kdy končí, co očekávat, co se dá dělat?

Nelze než být vděčná Michelle Obama, která ve svém podcastu loni v létě otevřela právě téma menopauzy. Obama dokonce mluvila o svých symptomech a o tom, že momentálně musí brát hormony. Vyprávěla, jak zažila v helikoptéře Marine One návaly tak silné, až se z ní lil pot, i o tom, že Barack pracoval s mnoha ženami, a tak si navykl, že když měly návaly horka, snižovala se v Bílém domě teplota klimatizace.

Tématem se konečně také začal zabývat trh. Vzhledem k tomu, že v roce 2025 bude odhadem 1,1 miliardy žen po přechodu, nejde zrovna o malý segment. „Slyšíme od žen, že se jedná o životní fázi, kdy se jim najednou začnou dít věci. Je to pro…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte