Z raveových party se odsud do českých končin šířil drum and bass. Psala se devadesátá léta a usedlost Cibulka v pražských Košířích se stala jedním z center naší freetekkno scény (hodně tu hrál tehdy začínající Cirkus Alien), která s beaty pouštěnými z gramofonů do amatérsky sestavených soundsystémů po svém navazovala na underground sedmdesátých let. Cibulka byla jedním z nejznámějších pražských squatů, místem svobody, kde se dalo pod výstižným, od meziválečných surrealistů vypůjčeným heslem Všechnu moc imaginaci! ledacos objevovat, ochutnat a prožít. Policie z usedlosti ale squattery pravidelně vyháněla. Naposledy a definitivně před šesti lety s pomocí více než stočlenné zásahové jednotky. Od té doby byla Cibulka opuštěná.

Usedlost s historickými kořeny sahajícími až do 14. století si v roce 1817 koupil jako letní sídlo pasovský kníže a biskup Leopold Thun-Hohenstein, jehož modlící se socha dnes tvoří dominantu takzvaného Malostranského hřbitova na Smíchově. Centrální statek nechal přestavět na empírový zámeček, z okolí vytvořil půvabný krajinný gesamtkunstwerk, ve kterém se v parkové úpravě potkávaly sochy, zříceniny, mostky, rozhledny a našlo se tu místo i pro čínský pavilon. Jenže už v 19. století Cibulka vyhořela a na začátku toho následujícího přešla do majetku města. Od té doby se pro ni hledalo praktičtější užití než ryze estetické. To se ukázalo jako nesmysl, jenž vyústil v devastaci areálu.

Je to zpráva z říše Thun-Hohensteinových snů:…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte