Volání stranického bloku Spolu po „mimořádné spolupráci demokratických stran“ čeká tento týden důležitý test v praxi.  Lídři ODS, KDU-ČSL a TOP 09 chtějí najít spojence pro to, aby oslabený kabinet Andreje Babiše přišel ve sněmovně o důvěru. Pokud by se tak stalo, jsou podle Spolu dvě možnosti, o kterých by opozice měla jednat s prezidentem Milošem Zemanem: buď rozpustit sněmovnu a vypsat předčasné volby, nebo vytvořit vládu odborníků, jež by dovedla zemi k řádným volbám v říjnu.

Konec menšinové vlády ANO a ČSSD však není zdaleka tak jasný a jednoduchý, přestože o něm mluví většina opozice. Ukazuje se, že forma Babišova odchodu se stává součástí předvolebního taktizování, nehledě na to, že své plány má i sám Zeman. Spletitá hra může pokračovat podle mnoha scénářů, které závisejí i na tom, jak jednotliví aktéři půl roku před volbami vyhodnotí svoje pozice.

Dění dali do pohybu komunisté, kteří minulý týden vládě vypověděli toleranci. Na výzvu Spolu, že by si tak vláda měla otestovat mandát novou žádostí o důvěru, premiér odpověděl, že důvěru už před lety dostal a k novému hlasování nevidí důvod. Blok Spolu tedy obratem vyhlásil, že začne hledat hlasy k vyslovení nedůvěry.

Vzhledem k nedávnému podpisu koaliční smlouvy může jít zejména o logickou snahu obrátit na sebe pozornost, vylepšit si volební preference a vystřídat tandem Pirátů a STAN v roli hlavního Babišova vyzývatele. Lídři Spolu však svůj postup vysvětlují jako principiální reakci na nastalou situaci, kdy…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1014

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte