Armin Laschet, nebo Markus Söder? Rozhodování o tom, kdo se v zářijových volbách stane kandidátem již 16 let vládnoucí CDU/CSU na příštího německého kancléře – a tedy nejpravděpodobnějším nástupcem Angely Merkel –, vstoupilo minulý týden do finále. Laschet je premiérem nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska, Söder zemským premiérem druhé nejlidnatější spolkové země Bavorska a ve chvíli psaní tohoto textu nebylo možné odhadnout, kdo z obou „těžkých vah“ se prosadí. Ledacos jiného ale vypozorovat šlo.

Například že způsob jejich soupeření bez ohledu na výsledek alianci křesťanskodemokratických stran poškodí. Söder, předseda výhradně v Bavorsku působící CSU, předminulou neděli kandidaturu ohlásil s příslibem, že přijme, pokud jej větší sesterská CDU odmítne. Když se v pondělí prezidium i vedení CDU jednohlasně postavily za svého předsedu Lascheta, tak Söder necouvl. Namítl, že by rozhodnutí nemělo zůstat v rukou „stranické elity“ a váhu by měl mít názor běžných poslanců a členské základny. Söder přitom argumentuje průzkumy veřejného mínění: podle toho posledního by jej upřednostnilo 72 procent příznivců CDU/CSU, Lascheta pouze 17 procent. Viditelně se tak otevřely vnitřní sváry koalice a bude náročné je v předvolební kampani zakrýt.

Kompromisy nevadily, dokud přinášely výhry ve volbách.

Tweetni to

Laschetovi příznivci vyzdvihují, že rodák z Cách je vždy přátelský, umí spojovat různorodé názorové proudy, je kvůli svému mírnému…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1652

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte