Zřejmě jste zaznamenali „kauzu s pohovkou“, která v uplynulých dnech hýbala evropskými médii. Byť se jedná o EU, Sofagate má hrdiny z masa a kostí, jeden ranař, druhý nejistý, žena k tomu a vše natočené, takže si to každý mohl prohlédnout. Prostě jak říkají Francouzi: Je to napínavé a navíc je to pravda!

Ve stručnosti o co jde: Minulé úterý odjeli šéf Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen za tureckým lídrem Recepem Taiyypem Erdoğanem do Ankary. Na úvod oficiálního programu byly přizvány televizní štáby a v jejich přítomnosti došlo k situaci, kdy byly do jednacího sálu přichystány dvě židle pro tři lidi. Erdoğan s Michelem si sedají, Ursula von der Leyen zůstává stát a dívá se na oba muže. To byl první záběr. Na druhém jsou Erdoğan a Michel stále na svých židlích a šéfka komise sedí opodál na pohovce obložená polštáři.

Okamžitě se strhla mela, kdo za nastalou situaci může. Mezi sebou se začaly hádat protokoly obou představitelů Unie, kdo víc podcenil přípravy. Turci se hájili, že to neudělali naschvál, jen následovali svůj protokol, kdy Erdoğanovi je postaven na roveň jiný šéf státu nebo států, nikoli šéf exekutivy. Samotná Ursula von der Leyen veřejně mlčela a Michel po třech dnech ticha prohlásil, že ho mrzí, co se stalo.

Málokdy se stane, aby jeden záběr ukazoval tolik neduhů Evropy najednou. Za Erdoğanem jeli Michel i von der Leyen, protože oba chtěli a každý tu má trochu kompetencí. EU není jeden stát, nemá na sebe…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1178

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte