Zatímco Donald Trump tvrdil, že chce, aby „se Amerika opět stala velkou zemí“, prezident Joe Biden se pokouší proměnit slova ve skutky. Slogan bývalého prezidenta stočil Američany k nostalgickým vzpomínkám na padesátá léta a počátek let šedesátých, kdy Spojené státy dominovaly světu a jejich ekonomika dokázala zvyšovat platy zaměstnanců i manažerů zároveň.

Určujícím rysem oné éry byly federální investice do infrastruktury, vědeckého výzkumu a vzdělání (vzpomeňte si na dálnice, NASA a masivní expanzi veřejných univerzit). V uplynulých letech naopak Washington utrácel především za podporu soukromé spotřeby jednotlivců prostřednictvím daňových úlev nebo přerozdělování příjmů. Bidenův plán budování infrastruktury je prvním významným fiskálním programem v posledních pěti dekádách, který se soustředí na investice.

Výjimečně neschopní

Při pohledu na celkové výdaje federální vlády se přitom může zdát, že vládní výdaje významně vzrostly. Skutečný příběh je ale ukrytý v jejich skladbě: nárůst je z větší části výsledkem prudkého nárůstu nárokových výdajů například na programy lékařské péče. Samotné investice naopak poklesly. Spojené státy dříve vynakládaly až tři procenta HDP na rozvoj dopravní a vodní infrastruktury, dnes se údaj blíží dvěma procentům. Amerika bývala také nezpochybnitelným světovým lídrem v oblasti základního vědeckého výzkumu a technologií. Dnes se jí Čína v podstatě vyrovná.

Bidenův plán se inspiruje Novým údělem Franklina…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte