Byl nebyl Ivan. Byla pandemie, nebyl byznys, a tak Ivan sedí doma, pije vodku a lamentuje. Ráno se vzbudí, je mu zle, ale je jeden lék, co zažene kocovinu i chandru. Jarní šťáva z břízy. Ivan vezme nebozez, všechny lahve od včerejší vodky, hůl na medvěda a vyjde do tajgy. Kam oko dohlédne, berjózka vedle berjózky.

Ivan zavrtá nebozez do břízy, do dírky strčí hadičku a už to kape do lahve. Čirá březová míza, zásobárna všech vitaminů a minerálů, lék proti všemu od kocoviny po covid. Na detox i imunitu, psychiku i potenci. A na to se Ivan napije jako bohatýr.

Březová voda je tam, kde jsou břízy, takže tak nějak všude. Zdravá břízka dá až pět litrů tekutiny denně. Nevýhoda je, že jen časně zjara, než vyraší listy. Bříze sběr ne- škodí, je ale třeba navrtat co nejmenší dírku a jen na jednom místě. Otvor může být náchylný na cizopasníky a doporučuje se ho sadařsky začistit. Ivan zapraví díru montážní pěnou, mocně se napije a po těle se mu rozlije horko. Sundá si teplákovku a jen tak do půl těla zatančí kozáčka. Kocovina je pryč, chandra je pryč, ale támhle na bříze sedí nějaký hubeňour. Vypadá vyděšeně a křičí. Ivan se jde podívat. Co mu je?

Později se člověk uklidní, sleze ze stromu a představí se. Je to Kurt, německý majitel obchodu s naturálními produkty. Celý život čte v knihách o účincích darů přírody, a má proto velmi špatné oči. Obvykle si je vymývá borovou vodou, ale dnes mu došla. Proto když viděl Ivana tančit, myslel, že je to medvěd. Ivan ho bratrsky obejme a…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1326

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte