sebek

Představme si Zemi před miliardami let. Nehostinné prostředí, ve kterém přežijí jen nejlepší. Organismus nazvaný Magna superstes to pochopil. Podle teorie tento Velký přeživší položil základ genového okruhu přežití. A také stárnutí. Genový okruh začíná genem A. To je strážce, který zastavuje množení buňky v době, kdy jde v okolí do tuhého. Další součástí okruhu je gen B, který kóduje umlčovací protein. Tento protein vypíná gen A, pokud jsou dobré podmínky pro rozmnožování. U Magna superstes umlčovací gen zmutoval a mimo svoji původní funkci získal také funkci opravovat DNA. Pokud dojde k poškození DNA, umlčovací protein se vzdálí od genu A, aby ji pomohl opravit. Tím se gen A zapne, a v důsledku toho se zastaví veškerý pohlavní život a rozmnožování. A naopak. Magna superstes získal obrovskou evoluční výhodu proti všem ostatním. V době nepříznivých podmínek, jako je například sucho nebo výrazné kosmické záření, pracoval výhradně na opravách své genetické struktury. Naopak v době hojnosti, kdy ostatní zahynuli v důsledku absence této mutace, exponenciálně nastartoval své množení. Díky tomu má na Zemi každý organismus právě tento genový okruh.

To tvrdí ve své knížce Konec stárnutí její autor a vědec David Sinclair. Mě okamžitě napadne, že Magna superstes se musel původně nutně vyskytovat na území České republiky. Když jde do tuhého, stáhneme se. Přestaneme se rozmnožovat. Vyčkáváme, až to někdo za nás uklidí. Ale jakmile to přejde, exponenciálně se rozmáháme. Tento…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte