Když se na ministerstvu financí loni – v roce rekordního rozpočtového schodku – rozdávaly odměny za 11,5 milionu, zaznělo vysvětlení, že důvodem jsou i mimořádné víkendové šichty klíčových lidí. Nejvíc peněz si odnesli náměstci pro daně a rozpočet. U těchto dvou pracantů by vzhledem k jejich agendě mohlo extra nasazení dávat smysl, kdyby ovšem dostali za úkol to, co bychom od nich skutečně potřebovali – poctivý plán, co dělat s neudržitelným stavem státní kasy.

Ministryně Alena Schillerová i premiér Andrej Babiš se zatím tváří, jako by o žádný problém nešlo. Výroba konsolidačních koncepcí prý nemá smysl, protože budoucí kroky budou stejně záviset až na vítězi voleb. Jinými slovy – po nás potopa.

Babiš není Biden

Často slyšíme, že státní dluh se od nástupu ANO k moci snižoval a že dnešní covidové injekce ho jen vracejí tam, kde byl. To zčásti sedí. Prvotní pokles dluhu sice v mnoha ohledech vůbec není Babišovou zásluhou (stát těžil z globální konjunktury, silnějšího přílivu peněz z EU nebo z rezerv nastřádaných předchozí garniturou kvůli řecké dluhové krizi), ale budiž. Díky za to, mohlo to dopadnout i hůř.

Teď je situace jiná. Státní dluh za loňský, letošní a příští rok stoupne dohromady o víc než bilion korun a bez nápravy dál poroste. Rozmáchlý přístup velmocí, jako jsou Spojené státy, nemůže být pro malé, v globálním měřítku pořád ne zcela vyspělé Česko vzorem. Zatím si půjčujeme bez problémů, ale s irelevantní měnou nemůže dnešní bezstarostná jízda…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1014

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte