64_serial tydne_foto ITV
Unforgotten

DĚLNÍCI KULTURY

Narodil jsem se v pražských Dejvicích a kolem puberty jsem si vybudoval takový pěkný místopisný návyk: nejrychlejší cesta do centra města vede nejen skrz Pražský hrad, ale taky kolem spousty galerií a hospod, v nichž se dá čas nahnaný zkratkou zase příjemně utratit. Leckdy člověk ani nedojde tam, kam původně směřoval, a vůbec mu to nevadí. Tahle trasa bohužel dneska nefunguje. Nejdřív zavřel Miloš Zeman Hrad (už před lety) a pak zavřela vláda galerie i hospody (skoro už taky před lety). Smutnou skutečnost mi aktuálně připomněla četba průvodce Praha ožralá, který Radimu Kopáčovi a Petru Stančíkovi vydala Academia.

Byť je název knížky inspirován básnickou sbírkou Egona Bondyho, nejvíc se v ní vyskytuje jméno Jana Nerudy. Jednak měl rád Prahu a jednak pivo. Bylo mu přitom jedno, jestli zavítal do lokálu typu dávno už neexistujícího Bataliónu, kde se jedlo z důlků vydlabaných do dřevěných stolů a lžícemi přivázanými na řetízcích, aby se nedaly ukrást – anebo do podniku typu stále funkční Demínky, kde byla kdysi založena fotbalová Sparta a kde se hosti bavili prvním Röntgenovým aparátem na našem území, který používali k pozorování piva putujícího do žaludku.

Publikace je podobnými informacemi naplněná jak poctivě načepovaný půllitr. Víc než alkoholická se v ní přitom sleduje linka umělecká. Taková výtvarná skupina M 57 si ostatně název vinohradské nálevny Makarská vetkla přímo do svého názvu. A kde se vzal název hostince U…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte