Na jižní hranici USA opět houstne atmosféra. Na sever, tedy do bohatého světa, se nově valí stovky tisíc nelegálních adeptů života ve Spojených státech. Na fotografiích jsou vidět zástupy v jednotném tričku s nápisem: Bidene, pusť nás dovnitř. Adresát to zjevně nepovažuje za dobrý vtip.

Donald Trump se k nelegálním přistěhovalcům nechoval hezky. Jeho administrativa proslula třeba odtrháváním dětí nelegálů od rodičů, tisíce rodin se dodnes nepodařilo spojit. Trump odrážel názor té části společnosti, která je proti přílivu Latinoameričanů, sám jejich nechuť k „hnědnutí“ Ameriky úspěšně stupňoval.

Biden to má opačně, nejradikálnější křídlo jeho voličů by nejraději zrušilo ozbrojenou ochranu hranice. Sám prezident mluví o přistěhovalcích vlídněji, ale také nejednoznačně. Nejdříve poselství znělo: Přijďte, ale později. Když se ukázalo, že imigranti registrují jenom první část věty, Biden vzkázal, ať nelegálové nechodí vůbec. To už byl ale dav v bílých tričkách na pochodu. Přistěhovalecká vlna se okamžitě stává hlavním tématem opozice a skutečnou politickou hrozbou – veřejnost má v tomto blíže k Trumpovi než k newyorským liberálům.

Biden má ale jiné trumfy v kapse. Horečně očkující Amerika sedí na vakcínách. Před pár týdny odmítl Biden žádost Mexika o pomoc. Kanaďané dopadli stejně. Evropané prosí o Zenecu, marně.

„Něco“ se však změnilo, jelikož Biden Mexiko minulý týden náhle vyslyšel. Ve stejnou chvíli americká média „shodou okolností“ informují, že vláda bokem jedná…

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1900

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte