64_serial tydne_netflix

DĚLNÍCI KULTURY

Minulý týden jsem v kulturní rubrice publikoval text o složité situaci v Národní galerii (NGP). Nečekaně ji totiž opustil šéf Sbírky starého umění Marius Winzeler, který na rozloučenou poslal své čerstvé nadřízené Alicji Knast alarmující dopis, v němž popsal formu instituce velmi nevybíravými slovy. Za důvod své výpovědi sice označil zejména minulé, dočasně dosazené vedení. V mém článku ale atmosféru v NGP popsal také tak, že se v galerii i „mentální“ limity zaměňovaly za „finanční“ a nikomu se nechtělo nic dělat. Tahle věta zabolela dost zaměstnanců, kteří v galerii zůstali. Oprávněně.

Poměry v NGP jsou dlouhodobě vyhrocené. Připomeňme, že se v ní za posledních deset let vystřídalo už šest ředitelů a ředitelek, přičemž nikdo z nich ji neopouštěl s úsměvem na rtech. Už jen to nepřispívá k dobré náladě těch, kteří se v ní snaží pečovat o naše kulturní dědictví. Často to jde složitě, protože od měnícího se vedení obvykle slyší, že na jejich nápady nejsou peníze. Že letos galerie připravuje jen pět výstav, není chyba zaměstnanců, ale nastaveného systému, kdy se v NGP šetří, na čem se prostě šetřit nemá. Když se nicméně člověk ohlédne za jejími loňskými projekty, jakými byla třeba výstava Rembrandta, Medkova retrospektiva či druhá část dlouhodobé expozice Staří mistři, je obdivuhodné, co se i v takových poměrech daří zdejším odborníkům v NGP realizovat.

Co se tedy týče oné „mentální“ kapacity svých podřízených, o tu nemusí mít…

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte