Jaříčko se blíží. Co takhle zpestřit si ho zeleninkou? Protože sluníčko je zatím slaboučké a deštík jen kape, bude zatím malinká. Bude mikro. Ale bude zelená. Budou to mikrogreens. Maličké, zeleňoučké. Rostou, ale nikdy nevyrostou. Hned vám ten trendíček vysvětlíme.

Poslechne si to i babka, která zrovna provádí jarní výsev. Jako každý rok. Vždycky dá semena do truhlíku, vyrostou jí sazeničky a ty pak přesadí do záhonu. A za chvíli jsou ze sazeniček sazenice, z květáčků květáky a z kedlubniček pořádné giganty. Babka z nich uvaří kedlubnové zelí, k tomu dá pořádnou kotletu a dají si s dědkem do nosu. Tak to aspoň bylo vždycky– než nastoupily microgreens.

I teď se sazeničky nechají vyrůst v hlíně či ještě lépe v kompostu. Počká se, až jim naroste jeden děložní lístek a jeden nebo nanejvýš pár lístků pravých. Trvá to různě: u mikrokukuřice asi pět dní, čekanečka či kerblíček vyrostou za dva týdny. Jenže když vyrostou, nepřesadí se na záhonek. Ustřihnou se. A putují na sendvič, do omelety, do salátu. Strávníčci se olizují až za oušky, tahle mikrozelenina, to je chuťová bomba o síle megatuny. I taková sotva narozená červená řepa má v sobě sladkost, hořčice či koriandr peprnost, brokolice a kedlubna onu poněkud zasmrádlou brukvovitost.

A kromě toho jsou tyhle rostlinky etalonkem zdravíčka. Obsahují vitaminy C, E, K, karotenoidy a další. A v obřích dávkách – jak se to do těch trpaslíků vůbec vejde? V mladých rostlinkách červeného zelí je údajně na 100 g hmoty 150 mg céčka,…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte