Každý velký politický střet by měl přinést nějaké poučení do střetů příštích. Jaké poučení si tedy Česko odnese z minulého týdne, kdy se po vzrušené debatě rozhodlo neuzavřít svůj průmysl? Zatím pouze víme, že čekání na tuhle odpověď nebude příjemné. Za týden teď v Česku na covid umírá výrazně víc než tisíc lidí, a pokud se v příštích dnech nakazíme, můžeme mezi nimi být reálně i my. Stačí, když budeme potřebovat místo v nemocnici, a ono, jak je pravděpodobné, nebude volné.

Víme i další ne zcela příjemnou věc: pokud jsme nezavřeli průmysl, zůstává potlačení nákazy závislé na individuální kázni továren testovat své zaměstnance a poctivosti hlásit nakažené. Také jsme závislí na tom, že zafungují další spíš lehká opatření vlády. Speciálně kázeň by se lépe dodržovala, pokud by nás čekala v dohledné době odměna v podobě uvolnění. Premiér Andrej Babiš ale koncem minulého týdne oznámil, ať lidé rychlé zlepšení a uvolnění nečekají. Tohle sdělení znamená, že vysoké počty mrtvých budou pokračovat i další týdny. Přesto bychom měli být v rychlých závěrech stran neuzavření továren zdrženliví.

Debata o nemocnicích

Neochota zavřít na dva tři týdny továrny přinesla hysterické nálady, během nichž se objevilo volání po generální stávce, oživil se slovník třídního boje, rýsují se linie, na jejichž protichůdných stranách jsou „vykořisťovaní dělníci“ a „kapitalisté jako vždy opovrhující lidskými životy“. Realita ale bude možná barvitější. Ve sporu o zavření továren spíš žádné ostré…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2404

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte