Na jazycích je krásné, že jsou to živé organismy, které procházejí neustálou proměnou. A stejně je na tom i naše mateřština. Slova, která se v minulosti používala v jednom významu, dnes znamenají něco jiného. Patří mezi ně například i označení našeho národního nápoje, výraz „pivo“ byl původně synonymem pro jakékoli „pití“, teprve později se jeho význam zúžil na kvašený nápoj.

K posunům dochází i ve stylovém zabarvení slov, co nebylo dříve vulgární, nyní je, případně naopak. Tak například Božena Němcová ve své nejznámější knize Babička píše: „Když neměla ani venku, ani v domácnosti co šukat, seděla nejraději ve své sedničce, která byla hned u kuchyně a čeledníku.“ Nutno dodat, že sloveso „šukat“ – tedy ve významu pohybovat se sem a tam, hledat něco či provádět drobné domácí práce – používali čeští spisovatelé v 19. století ve svých dílech běžně. A tak se s ním mohou setkat i dnešní děti v povinné školní četbě.

Opačnou cestu urazil obyčejný „kluk“, ten byl v minulosti nadávkou. Původně šlo o neopeřený šíp, který nedržel směr, a jen zřídkakdy tak zasáhl určený cíl. „Kluk neopeřený“ byl výraz pro ničemy a lenochy, postupně se ale na šíp zapomnělo a zůstal „kluk“, který už nenese hanlivé zabarvení a používáme jej dodnes.

Byly však také doby, kdy „pitomec“ neoznačoval člověka hloupého, omezeného, nechápavého, zkrátka troubu, jako je tomu teď. Ve staré češtině se přídavné jméno „pitomý“ používalo ve spojení se zvířetem. „Pitomý pes“ například znamenalo, že toto…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte