Naprostý skandál. Chtějí nás zničit…“ Přední figury německé strany Alternativa pro Německo (AfD) minulý týden nešetřily ostrými slovy. Tep jim zvedlo rozhodnutí německé kontrarozvědky klasifikovat je jako „podezřelé z extremismu“, díky čemuž by mohly tajné služby začít činnost AfD monitorovat. Navzdory rozhořčeným reakcím nejde o žádné zásadní překvapení. Zprávy, že se k tomuto kroku kontrarozvědka chystá, se objevovaly delší dobu. Přesto jde v historii strany i německé poválečné politiky o důležitý milník. AfD je největší opoziční stranou, po vládnoucích CDU a SPD má v parlamentu třetí největší počet poslanců. „Je to kvalitativní zlom. Pro část voličů je takový cejch nepřijatelný,“ komentuje situaci kolem AfD Vladimír Handl, odborník na Německo z Institutu mezinárodních studií na Univerzitě Karlově.

Spolkový úřad pro ochranu ústavy, jak je v Německu kontrarozvědka nazývána, se ke svému rozhodnutí odmítl oficiálně vyjádřit. AfD totiž k soudu podala několik souvisejících žalob, které doposud nejsou rozhodnuté. Podle deníku Süddeutsche Zeitung ve středu o rozhodnutí kontrarozvědky informoval její šéf všech šestnáct spolkových zemí. Čtyři z nich AfD podezřívaly z „podpory extremismu“ již v minulých letech, nynější krok kontrarozvědky má však celostátní rozměr. Tajné služby mohou na jeho základě nasadit odposlechy telefonů nebo zapojit informátory. Kvůli blížícím se volbám se ale kontrarozvědka zavázala, že se bude držet stranou politiků, kteří sedí v parlamentu nebo do něj…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte