Kultura

Síla růžové

Rok 2020 patřil v domácím komiksu ženám

Autobiografický žánr se na domácí komiksové scéně příliš nepěstuje. Nehledě na světový úspěch grafických románů Pod dekou nebo Persepolis nakladatelé sázejí především na historická témata. O to překvapivější je, že závěr minulého roku přinesl hned dva tituly, které jsou silnými výpověďmi o vlastních zkušenostech s nemocí. Bezdětnou od Moniky Baudišové a Bez vlasů od Terezy Drahoňovské a Štěpánky Jislové navíc spojuje nejen výmluvný název, ale také růžová obálka coby jasný signál, že čtenář vstupuje do prostoru v Česku ještě neobvyklejšího – na půdu feministického komiksu.

Neptej se blbě

Grafická designérka Monika Baudišová novinářům od začátku říká, že Bezdětná se pro ni stala autoterapií v době, kdy na tom kvůli neúspěšným snahám o dítě byla psychicky špatně. A podobně otevřená je hned v úvodu knížky, kdy v prvních bublinách jasně sděluje, co jí vadí: o neplodnosti, kterou prožívá stále více žen a mužů, pořád neumíme mluvit. A neumějí o ní mluvit ani ti, kterých se bezprostředně týká.

Na celostránkových ilustracích reprodukuje nejčastěji slyšené reakce na to, když před přáteli, rodinou nebo kolegy zmínila, že se marně pokoušejí o dítě: „To je mi líto. To ten můj se na mě jenom podíval a byla jsem v tom“ nebo „Vždyť jsi ještě mladá“, případně „To určitě bude hlavně psychický“.  A velmi názorně tak prezentuje, jaká je nejčastější odezva okolí – rychlý soud a stejně rychlá změna tématu hovoru. Pro jasnější kontrast –…

I_obalka_R1-oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R1-oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte