13_tema01_jaros
Premiér má „hotovo“, Česko je na začátku. • Autor: Milan Jaroš

Pokud Česko s první dávkou vakcíny skutečně vstoupilo do nové éry, učinilo tak vcelku neokázale. První neděli po Vánocích předstoupil ráno v atriu vojenské nemocnice v pražských Střešovicích před pár novinářů premiér Andrej Babiš. Oznámil, že je rád, že se začíná očkovat, a že doufá, že Česko zvládne tenhle úkol co nejdřív. Protože lidé na sociálních sítích prý psali, že sami půjdou pod jehlu až po něm, rozhodl se Babiš být prvním občanem, který dávku dostane. Chviličku po něm dostala očkování válečná veteránka Emilie Řepíková, která zážitek okomentovala slovy „trochu to píchlo, nic hrozného“.

Ve stejné době, kdy Česko takto vyrazilo na cestu za proočkovaností, dostal v Brně svou dávku i ministr zdravotnictví Jan Blatný, pár hodin po něm v Praze ředitelé velkých nemocnic a během svátků další stovky lidí, hlavně zdravotníci a vybraní pacienti s těžkými nemocemi. Všichni přesvědčovali spoluobčany, ať se očkovat nechají také – jestli v současnosti existuje nějaká cesta ven z pandemie, je to právě vakcína.

13_tema02_jaros
Aspoň pro šest milionů. • Autor: Milan Jaroš

Babiš ukončil zákrok stručným tweetem, kde k symbolu české vlajky přidal jen jedno slovo: „Hotovo.“ Možná největší poválečná logistická operace, jak o proočkování šesti až sedmi milionů Čechů mluví ministr Blatný, však samozřejmě zatím ani zdaleka hotova není. Právě naopak.

Zdárnost jejího průběhu určí, zda a jak rychle se Česko vymaní z pandemických těžkostí, které shodou okolností právě nyní, v době začínajícího očkování, znovu gradují. Předpoklady pro návrat k normálu existují, jen je třeba šanci využít a tentokrát neudělat zbytečné chyby. Loňské přehmaty dávají hodně důvodů ke skepsi. I začátek očkovacích manévrů budí místy pochybnosti, ale přináší i naději.

Bilanci následků pandemie si lze průběžně ověřit každý den. Na stránce Our World in Data.org jsou pod patronátem Oxfordské univerzity k dispozici průběžně data za celý svět, včetně úspěchů a proher jednotlivých zemí.

Na přelomu silvestrovské noci stránka ukazovala, že koronavirus loni zabil na planetě 1,82 milionu lidí. Ne všechny oběti byly před smrtí testovány, ve skutečnosti jich je tedy víc. Agentura Reuters v září spočítala, že celkové počty odpovídaly jednomu úmrtí každých 16 sekund, teď by toto číslo bylo vzhledem k další eskalaci pandemie nejspíš ještě horší. Globálně koronavirus vstoupil do desítky nejčastějších příčin smrti, před cukrovku, autonehody nebo sebevraždy.

V letních měsících

Na otázku, kdy lze čekat návrat zdejšího dění do normálu, podle ministra Blatného nyní ještě nejde odpovědět, a to nikde na světě. Jasno je podle něho jen v tom, že návrat je možný a že zlepšení je už na obzoru. „Předpokládám, že v letních měsících bychom se mohli pomalu začít vracet k podobnému životu jako před epidemií,“ odhaduje Blatný.

Změna oproti loňskému roku spočívá právě v očkování. Ještě v říjnu, kdy zprávy o vývoji vakcíny nebyly jasné, by příslib reálného očkování před koncem roku zněl velmi optimisticky. Nyní jsou už k dispozici vakcíny dvě, od německo-amerického konsorcia BioNTech/Pfizer a americké firmy Moderna (ta má dostat v EU povolení k distribuci tento týden). V Británii už je schválena i třetí vakcína od značky AstraZeneca.

Všechny tři preparáty v testech prokázaly vysokou účinnost bez toho, že by pro pacienty představovaly riziko. Aplikují se ve dvou dávkách, poté by měly chránit jak před onemocněním, tak – byť to se v testech nezjišťovalo a s jistotou to ověří až praxe – před šířením viru k dalším lidem.

První český háček je v tom, že není přesně jasné, pro kolik lidí vakcína opravdu bude a jak rychle. Původní očkovací strategie z období před Vánoci počítala celkově s dávkami pro sedm milionů lidí. Jenže postupně až do června 2022, takže by se nyní v prvních měsících dostalo jen na stovky tisíc Čechů. Mezi svátky Blatný cílové číslo změnil na devět milionů, což potvrdil i na výslovný dotaz v písemných odpovědích pro Respekt. Nárůst podle vysvětlení jeho úřadu souvisí s novou nabídkou od konsorcia BioNTech/Pfizer pro celou Evropskou unii, která vakcíny pro Česko zajišťuje. Jenže stále chybí jasné slovo, jak tento extra příděl zrychlí zdejší zásobování v prvních měsících, které budou klíčové.

I_obalka_R1-oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R1-oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte