Konzervativec Miloš Vystrčil (ODS), nový šéf Senátu, se zachoval ukázkově konformně, když na otázku, zda pojede na Tchaj-wan, odpověděl, že se nejprve poradí s ministerstvem zahraničních věcí, s premiérem a odborníky na zahraniční politiku. Pak prý zaujme stanovisko. Za zahraniční politiku je zodpovědná vláda a druhý nejvyšší ústavní činitel prokázal, že si je vědom svojí role.

Přesto by zrovna v tomhle případě bylo namístě jednat trochu víc kuberovsky. Vystrčilův předchůdce ve funkci a stranický kolega, nedávno zesnulý Jaroslav Kubera, se chystal na oficiální cestu na Tchaj-wan a byl kvůli tomu kritizovaný, kudy chodil. Prezident, premiér a předseda sněmovny ho obvinili z poškozování česko-čínských vztahů, čínská ambasáda na něj žalovala na Petříčkově úřadu i na Pražském hradě. Kubera se však držel svojí linky, tak jako to v politice dělal celý život. „Čína je velká země, ale při vší úctě, ona ani pan prezident nebudou rozhodovat o tom, kam já pojedu, nebo nepojedu. Jsem svobodomyslný člověk,“ prohlásil začátkem roku Kubera pro Respekt.

Cesta se měla uskutečnit na konci února, Kubera ale v lednu náhle zemřel a štafetu převzal Vystrčil, na kterém je, zda na už připravenou návštěvu pojede. Vzal si výše zmíněný čas na rozmyšlenou, ale není příliš co rozmýšlet. Vyrazit na Tchaj-wan by měl nový šéf Senátu už jen z piety za Kuberu a proto, aby podpořil dvacetimilionový demokratický ostrov, jejž Čína považuje za svoji provincii a který je jedním z předních investorů v Česku.…

I_obalka_09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte