9-profil
Daniel Prokop • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Dan Prokop si už další kávu nedá. Ve čtvrtek dopoledne se sice pracovní týden chýlí ke konci, nicméně pětatřicetiletý sociolog má za sebou tři rozhovory do médií a v nuselské kavárně teď usedl ke čtvrtému. Ve vlastní firmě založené loni v létě má navíc pět aktuálně rozjetých výzkumných projektů a doma dcerku, které bude v březnu rok. Zhruba pět káv denně je sice pro něj vcelku běžným nástrojem, jak vše zvládnout, ale Prokop se zvyku vzepře a objedná si bylinkový čaj.

Vždycky měl vysoké tempo, navíc mu na konci ledna vyšla první kniha, o níž teď s novináři mluví. Přestože jde ze dvou třetin o již publikovaný obsah, stala se totiž svého druhu událostí: recenze jsou pochvalné a za první dva týdny se z dvoutisícového nákladu prodalo 700 výtisků. Příjemně překvapené nakladatelství Host už objednalo dotisk. Příjemné překvapení neznamená, že by Host nevěřil kvalitám autora, spíš měli realistická očekávání ohledně knihy, která na 253 stranách upozorňuje na to, že česká společnost má mnohem hlubší a vážnější problémy, než si o sobě často myslí: s chudobou, rasovou diskriminací, vzdělávacím systémem, regionálními nerovnostmi, podobou veřejné debaty, nakonec i vnímáním sebe samé.

Navíc kniha ukazuje často přehlížené souvislosti mezi jednotlivými problémy, přičemž u některých témat se přesně strefuje do aktuálních problémů: Prokop třeba dokládá, že na výkon dětí ve škole nemá žádný jiný aspekt jejich životů tak zásadní vliv jako kvalita bydlení. Pokud chudé dítě bydlí s celou…

I_obalka_09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1747

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte