Po debaklu spojeném s primárkami v Iowě se zdá být namístě starý bonmot Willa Rogerse. „Nejsem členem žádné organizované strany,“ prohlásil tento známý herec. „Patřím k demokratům.“

Právě široká koalice zastřešující jižanské segregacionisty, odboráře i liberály ze severu nicméně bývala jednou ze silných stránek demokratů. Dnes je jejich strana mnohem méně ideologicky rozrůzněná, problém, jak ji sjednotit a nabít voliče energií, přesto zůstává.

Mladá krev

Nejhrozivější zprávou z Iowy je pro demokraty fakt, že volební účast se zdá být hluboko pod úrovní roku 2008, kdy přitáhl voliče v rekordním počtu Barack Obama. Účast v roce 2020 zatím vypadá hodně jako v roce 2016, což není rok, který by chtěli demokraté opakovat. Mnozí z nich své naděje spojené s mobilizací voličů upnuli k odporu proti Donaldu Trumpovi. Iowa naznačuje, že negativní energie nestačí. (Účast republikánů naopak podle jejich tamní stranické pobočky překonala předchozí rekord pro kandidáta obhajujícího úřad.)

Pete Buttigieg upozornil, že pokaždé když nějaký demokrat v posledních padesáti letech dobyl Bílý dům, „přicházel jako reprezentant nové generace a nebyl příliš dlouho naložený ve washingtonském nálevu“.

„Pokaždé když jsme se pokoušeli kandidovat s někým, kdo vypadal jako dlouhodobá součást establishmentu a sázka na jistotu,“ řekl Buttigieg v listopadu časopisu GQ, „neuspěli jsme.“

To je rozumný závěr. Jimmy Carter, Bill Clinton i Obama zvítězili. Hubert Humphrey, George McGovern,…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte