63_podvrzenec
Victor LaValle: Podvrženec.

Apollo Kagwa vyrůstá v neúplné rodině, ale dokáže se z chudoby povznést a zavede se jako antikvář. A když potká protagonista prózy Podvrženec knihovnici Emmu, zdá se, že jeho štěstí je úplné: jako „nový táta“ jejich syna přebaluje, krmí ho a chodí s ním ven. Načež jeho fotky dává – ať už z lásky nebo protože chce ukojit pýchu a marnivost – na síť. Tím ho vystaví nebezpečí a anonymním cizincům, pozve tak k sobě zrůdy z temnot, a idyla se mění v napínavý „horor moderního rodičovství“ ze současného New Yorku.

Ta první zrůda má podobu obtloustlého programátora středního věku, který si jako bílý muž v USA hodlá udržet nadřazenost za každou cenu. Druhou je obří obluda, kterou si s sebou jako součást folkloru, do níž promítali svoje strachy, přivezli jeho předkové z Norska – a právě jí má být předhozen hrdinův syn. Apollovi tak nezbude než se vydat paralelním začarovaným světem magických lesů a ostrovů, který se rozkládá vedle velkoměsta, a utkat se s trolly nejen na internetu, aby ho zachránil.

Victor LaValle (1972) se od počátku tvorby věnuje skoro výhradně afroamerickým a hispánským hrdinům a často koketuje s populárními žánry. V Podvrženci (originál vyšel předloni a získal několik cen) si pohrává s několika zároveň: s fantasy, hororem a pohádkou. Západní mytologii a literární tradici ovšem staví na hlavu tím, že zachráncem není běloch s mečem, a na rozdíl od Stephena Kinga či Iry Levina nezachycuje úzkosti bílé střední třídy, nýbrž menšin. Kromě obra musí…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte