Kultura

Kraj smutků a seriálů

Děláme na tom dva roky, a teď to vypadá, že přicmrndávám nějaký, vole, módní vlně!“ rozčiluje se režisér v nové knize Veroniky Bendové. Protagonisty útlé literární road movie Vytěženej kraj jsou ovšem lokační agenti Hugo a Irena, kteří hledají místa pro jeho krimi z ponurého severu. Rychle ale pochopí, že režisér měl pravdu: okolí hnědouhelné pánve vytěžila nejen obří rypadla, ale v posledních letech i filmaři, kteří si z krajiny udělali trendy kulisy.

Nejprve to vypadá, že Hugo s Irenou budou místům známým z televize vracet ukradenou tvář. Čtyřicátníci z Prahy ohledávají trosky zajateckého tábora, poddolované vesnice nebo paneláková centra asanovaných měst. Obraz kraje si doplňují skrze setkání s kuriózními postavičkami. Vytěženej kraj (trochu nešikovně) koketuje i s detektivní zápletkou, ale nejdůležitější linka řeší vztah mezi Hugem a Irenou. Před třinácti lety se rozešli, nicméně společná cesta po traumatizované krajině ukazuje, že ani oni se nevyrovnali s vlastní minulostí.

Že vystudovaná scenáristka Bendová umí psát o vztazích, ukázala už v debutu Nonstop Eufrat (2012). I novinka je nejlepší v momentech, kdy se věnuje nerdskému Hugovi a horkokrevné Ireně a jejich opatrné snaze o znovusblížení. Na příběhu špatně pohřbeného vztahu je sympatická schopnost stvořit na malém prostoru zapamatovatelné postavy i nevtíravá vypravěčská účast, takže chce člověk Hugovi a Ireně fandit. Hůř je na tom další hrdina: sever Čech. Kniha zpočátku nápaditě…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte