60B_varianta_foto Mária Karľaková
Každá píseň Bert & Friends má svého hlavního hrdinu.

Celá jedna místnost ve vinohradském bytě Alberta Romanuttiho je kolem dokola oblepená obrovskými archy bílého papíru. Tlustým fixem jsou na něm vyvedena slova, hesla i poznámky různě zakroužkované a pospojované dlouhými čarami a šipkami. Vše to jsou schémata a pavouky textů, klipů a dalších aktivit souvisejících s jeho kapelou Bert & Friends. Na jednom místě udeří do očí velký imperativ: Nedávat rozhovory. Pod ním jsou ovšem vypsané různé důvody, proč je dávat.

Pokoj spíše než pracovnu hudebního skladatele připomíná stěnu na policejní služebně z televizních kriminálek, kde mají vyšetřovatelé stále na očích jména obětí i podezřelých. Čekají, že jim před očima vyvstanou skryté souvislosti. A není to náhodná podobnost. Pro Romanuttiho se skládání skutečně podobá náročnému vyšetřování. Někdy se táhne dlouhé měsíce, během nichž sleduje různé stopy i motivy – jen místo vraha hledá řešení písně. Teprve poté může papír z tabule sundat.

„U Piš mi básně mi trvalo asi rok, než jsem na to přišel. Vyzkoušel jsem pět různých refrénů, ale pořád to nebylo ono. Ten den, kdy to do sebe zaklaplo, jsem začal okamžitě slavit, protože jsem byl nejšťastnější na celém světě,“ říká Romanutti nad novým klipem a singlem ze čtyřpísňového EP Panna a netvor, které Bert & Friends vydali na konci listopadu.

Obtížně zařaditelná indiepopová skupina představuje na české scéně jeden z nejoriginálnějších úkazů posledních let. Převrátili vzhůru nohama zažitou zvyklost, že posluchačský…

I_obalka_R51-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1515

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte