Zatčení a obvinění soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka za možné ohýbání rozsudků za úplatu je samo o sobě šokující. Vrchní soud stojí v justiční hierarchii hodně vysoko, to znamená, že má vliv na konečné znění rozsudků ve velmi závažných případech – a vědomí, že se dají jeho soudci koupit, může mít devastující vliv na spravedlnost i prestiž soudců. Na případ údajné korupce Zdeňka Sováka se dá ale dívat i z té lepší strany. Může být pověstným bodem zlomu. Pražský vrchní soud neměl nikdy dobrou pověst, docela často a s ne příliš přesvědčivým zdůvodněním rušil rozsudky nižších soudů, někdy nerespektoval ani usnesení Ústavního soudu. Od února má pražský vrchní soud nového šéfa – Luboše Dörfla, který avizoval reformu a nápravu prestiže svého soudu. Obvinění Sováka to může paradoxně urychlit.

Malá záruka spravedlnosti

Veřejné informace o důvodech zatčení Sováka a dalších čtyř lidí jsou jen neoficiální, policie i státní zástupci potvrdili jen to, že operace proběhla. Nikdo ale nevyvrací podezření, že si soudce prostřednictvím svého asistenta řekl o úplatek ve výši padesáti milionů korun za to, že v odvolacím řízení zmírní firmě Metrostav tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách, který byl na firmu uvalen v případu Davida Ratha. Ze jmen obviněných je zřejmé, že soudce Sovák letos už jeden rozsudek „ohnul“, když zrušil trest vězení za vydírání a od „osvobozeného“ dostal odměnou zřejmě drahý obraz.

Neznáme přesně, jakým způsobem chtěl JUDr. Sovák zasáhnout do…

I_obalka_R51-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte