07_dopis_profimedia
Abidžan

Nejlepší způsob, jak poznat západoafrickou megalopoli Abidžan, je jízda taxíkem. Nejlepší ale neznamená nejjednodušší. Auto se střešní svítilnou „taxi“ sice chytnete kdekoli a v kteroukoli denní či noční hodinu, ale samotná jízda není jen tak.

Například musíte znát jejich barevné kódy. Oranžové taxíky jezdí do všech deseti abidžanských čtvrtí, ale jednotlivé administrativní městské celky provozují vlastní, jinak zbarvená (a citelně levnější) taxi, kterým se v místním slangu říká woro-woro. Takže když si v Cocody stopnete žluté vozidlo, odmítne vás zavézt do Youpougonu, to je totiž rajon modrých kolegů. Ale to je vlastně maličkost, ostatně místní často zkrátka přestupují. Opravdová výzva totiž spočívá v samotné esenci této služby – dostání se do cílové destinace. Předně se ujistěte, že máte dost informací o místě, kam se chcete dostat, i o trase, která tam vede. Pouhá adresa zdaleka nestačí! Kromě hlavních tahů zdejší ulice často nenesou jména, a když už ano, nikdo je nezná a hlavně nepoužívá.

Abidžan, nejlidnatější město Pobřeží slonoviny, se za uplynulou dekádu urbanisticky velmi dynamicky proměnil. Celé čtvrti byly ve jménu rozsáhlých asanačních politik srovnány se zemí, vznikly úplně nové komunikace i ulice a řada institucí a podniků se v rámci města přestěhovala. Jenže ouvej, místní (a notabene taxikáři) se často orientují buď podle těch již neexistujících, respektive jinde stojících budov, anebo jim jako záchytné body slouží věci, které jako cizinec…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte