Podivná koalice ANO, ODS, SPD a KSČM odklepla minulý týden největší daňovou změnu od zavedení EET. Občané se mohou od ledna těšit na výrazné úlevy, erár naopak čekají velké ztráty. Jde o překvapení i v politické rovině. Existující koalice přestaly fungovat, ze soupeřů se stali spojenci.

Hlavní – a ohlašovanou – změnou je zrušení superhrubé mzdy. Daň z příjmu zůstává na 15 procentech, ale bude se počítat jen z hrubé mzdy. Úsporu si lze orientačně spočítat tak, že z každé stokoruny lidem zůstane navíc něco málo přes pět korun.

To ale není vše. Na páteční schůzi prošel předtím ještě pirátský návrh zvyšující takzvanou slevu na daňového poplatníka. Ta stoupne na úroveň průměrné mzdy. Z toho plyne úspora přes deset tisíc korun za rok.

Obojí dohromady připraví státní rozpočet a rozpočty obcí a krajů o 128 miliard. Jde o výpočet Národní rozpočtové rady, podle níž je výsledek nejhorší možnou variantou. Už tak si vláda chce příští rok půjčit 320 miliard, podobné to bude letos. Podle rozpočtové rady, která je na vládě nezávislá, ale může její politiku leda komentovat, dojde už v roce 2025 k nárazu na takzvanou dluhovou brzdu. Ta je v zákoně stanovena jako strop pro státní dluh na úrovni 55 procent výkonu ekonomiky. Loni před koronavirem byl tento dluh jen 30 procent.

Daňové změny jsou výslednicí rozličného taktizování jednotlivých stran. Daň 15 procent z hrubé mzdy navrhl Andrej Babiš sám jako poslanec. Nešlo o vládní návrh, protože ČSSD chtěla snižovat daně jinak.…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte