Nedávno mě při hledání informací o covidu na českých zpravodajských webech na jednom z nich zarazila otázka: „Jakou knihu si vybrat do lockdownu?“ Zářila pěkně v titulku, vyvedená velkými písmeny.

Jako odpověď mě okamžitě napadlo, že „zajímavou, napínavou nebo inspirující“, protože není přece důvod ztrácet čas s publikací nudnou či povrchní. V článku ale pak čtenáři našli tipy redaktorů z onoho webu na konkrétní knihy, jež právě čtou a stojí podle nich za pozornost. Jak už asi tušíte, otázka z titulku by správně měla znít takto: „Kterou knihu si vybrat do lockdownu?“

Nevhodná záměna tázacích zájmen „jaký“ a „který“ je poměrně rozšířeným nešvarem v mluveném i psaném projevu a nevyvarují se jí někdy ani profesionálové, jako jsou například televizní moderátoři, u nichž se předpokládá, že mají češtinu v malíčku.

Pojďme se tedy podívat, jak to je. Zájmenem „jaký“ se ptáme obecně na vlastnost někoho, případně něčeho nebo na kvalitu předmětu. Odpovědí by mohlo být slovo „takový“. Například: „Jaký byl váš výlet na Říp?“ „Jaké bude zítra počasí?“ „Jakou máš dnes náladu?“ Rozhodně však ne třeba „Jaký cyklista zvítězil v loňském ročníku Tour de France?“ (ten nejlepší?) nebo „Jaký panovník vládl v českých zemích ve 14. století?“ (oblíbený?).

Zájmenem „který“ se tážeme na konkrétní osoby, věci a podobně či na jejich vlastnosti. Vyčleňujeme tak jednotlivé osoby a věci z určité skupiny. Pomůckou je tady zájmeno „ten“. Například: „Který český politik teď vede v žebříčku…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Vařáková

varakova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 32

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte