Arménie a Ázerbájdžán podepsaly po šesti týdnech válčení v Náhorním Karabachu příměří. Ani na jedné straně to tak nevypadalo. Ázerbájdžánský diktátor Ilham Alijev – v reálu vítěz krátké války – se chlubil v televizi svým občanům, že Arméni „kapitulovali“, a to pod nátlakem jeho „ocelové pěsti“. Druhému podepsanému, arménskému premiérovi Nikolu Pašinjanovi, zase spoluobčané zdemolovali pracovnu, vtrhli navrch i do parlamentu a v zemi vypukly nepokoje. Podstatnější je, že v Náhorním Karabachu se už nestřílí, region je na cestě k nejistému míru a nejspíš také k úplně novému uspořádání.

Těžká volba

Při nedávných bojích zemřelo podle realistických odhadů pět tisíc lidí – vojáků i civilistů. Byla to zatím poslední epizoda v přetahování o enklávu (mezinárodně uznanou jako součást Ázerbájdžánu, ale spravovanou regionální arménskou administrativou a obydlenou Armény), kterou Arménie získala ve válce mezi oběma zeměmi v polovině devadesátých let. Příměří, jež zprostředkovalo Rusko s tureckou asistencí, znamená naopak zlom v ázerbájdžánský prospěch. Arménie musí odevzdat zhruba polovinu území Karabachu. Hlavní město enklávy, Stěpanakert, bude s arménským územím spojovat úzký pozemní koridor, hlídaný zhruba dvěma tisícovkami ruských vojáků. Jejich přítomnost, stejně jako méně početný turecký výsadek, je součástí dohody.

V praxi to znamená velký posun ve čtvrtstoletí zamrzlém konfliktu. Ázerbájdžán poprvé získává reálnou kontrolu nad velkou částí karabašského území. A…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte