V týdnu po amerických volbách, kdy se horlivě počítaly hlasovací lístky, běhala sociálními sítěmi povedená ilustrace. Je na ní na jedné straně tlustá kniha a pod ní nápis: Co Evropané vědí o americké politice. Vedle této bichle leží útlá, trochu pomačkaná knížka a u ní stojí: Co Evropané vědí o unijní politice.

Je v tom velký kus pravdy. Zatímco mnohý Čech začal okamžitě kombinovat, kolik že Joe Biden potřebuje po vítězství v Nevadě ještě států na vítězné cestě k 270 volitelům, otázka třeba po pravomocích evropských poslanců znalce americké „bichle“ většinou oněmí. Nejde přitom o náhodný soud, nedostatek znalostí o Evropské unii potvrzují průzkumy veřejného mínění.

Zájem o Ameriku je pochopitelný. Nejmocnější stát, lídr svobodného světa, země, která stojí na příbězích o sobě samé a umí je vyprávět. Hollywoodská produkce pustila do světa epos o Lincolnovi, o Washingtonovi, o Kennedym hned několik, zatímco velkofilm a Evropanovi nebo Evropance – s výjimkou Churchilla, jehož země ovšem mezitím stačila z EU odejít – nevznikl. I to má svoje důvody, EU není jeden stát ani federace, má komplikovanou strukturu, což se odráží v technickém jazyku, který ji obklopuje, a z něj se napínavý příběh na volný večer jen tak neudělá.

S tímhle povzdechem bychom se mohli rozloučit a pustit si něco o Americe. Jenže EU je už šestnáct let taky naše, jsme to my. Je to, na rozdíl od USA, naše realita, kterou spoluovlivňujeme. Do jisté míry nemáme jinou možnost než se o ni…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1143

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte